kayen
27 اسفند 1401 - 20:33

احتمال سرمازدگی باغات چهارمحال و بختیاری در فروردین‌ماه

وجود توده‌های مختلف سرما در فروردین‌ماه در استان چهارمحال و بختیاری، به گفته کارشناسان باعث خسارات گسترده سرمازدگی محصولات باغی و کشاورزی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، فصل بهار نزدیک است و درختان جوانه می‌زنند، باغداران در این فصل باید مراقبت‌های لازم را داشته باشند چرا که سرمای بهاره در کمین جوانه‌های نوپا درختان میوه است و حتی به میو‌های تازه تشکیل شده نیز خسارت وارد می‌کند.

استان چهارمحال و بختیاری دارای باغ‌های گسترده‌ای است. این استان از مناطق سردسیر در کشور است، در واقع شکوفه دادن درختان این استان در اواخر اسفند و ابتدای فروردین‌ماه که ماه‌هایی مستعد سرمازدگی هستند موجب وارد آمدن خسارت به باغات می‌شود و این گل‌دهی بی‌موقع، کشاورزان و باغداران این استان را دچار زیان می‌کند.

خسارات سرمازدگی در مناطق مختلف متفاوت است و بستگی به وضعیت باغات دارد معمولا باغاتی که در کف دره‌ها و در گودی‌ها واقع شدند، میزان خسارت آنها به شدت بیشتر است. سرمازدگی هرساله گریبان‌گیر کشاورزان و باغداران است و باید اقدامات پیشگیرانه لازم را داشت.

در فروردین ماه احتمال سرمازدگی باغات استان وجود دارد

مهران چراغپور، مدیرکل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد،اظهار داشت: در حال حاضر برای سرمازدگی باغات استان چهارمحال و بختیاری پیش بینی صورت نگرفته است، تا چند روز آینده شکوفه‌ها باز می‌شوند اما در فروردین ماه احتمال سرمازدگی وجود دارد.

وی با بیان اینکه دو نوع سرمازدگی وجود دارد، گفت: در سرمازدگی جبهه‌ای، قسمت عمده یک منطقه درگیر می‌شود و کاهش دما پیدا می‌کند که نمی‌توان اقدام جدی برای آن انجام داد اما در سرمازدگی تشعشعی یک قسمتی را سرما فرا می‌گیرد که با ایجاد دود، آتش زدن خار و خاشاک و ایجاد یک جریان هوا از شدت این سرمازدگی کاسته می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری مطرح کرد: در منطقه سامان ایستگاه‌ هواشناسی وجود دارد و برنامه‌‌ریزی‌هایی با سازمان جهاد کشاورزی استان و همکاری کشاورزان این منطقه صورت گرفته است تا بتوان سرمازدگی را رصد کرد و اگر با کاهش دما مواجهه شویم به صورت پیامک، تلفنی و در قالب اطلاعیه‌ها، کشاورزان و باغداران برای انجام اقدامات پیشگیرانه مطلع می‌شوند.

چراغپور با اشاره به وضعیت بارش‌های بهاره استان، خاطرنشان کرد: بارش‌های بهاره استان چهارمحال و بختیاری در حد نرمال خواهند بود و از سوم فروردین به بعد، بارش‌هایی در سطح استان صورت می‌گیرد که امید است بارش‌های خوبی پیش رو داشته باشیم.

برخی اوقات سرمازدگی تمام محصولات کشاورزی و باغی را تحت تاثیر قرار داده است

فرزانه رضوی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، اظهار داشت: میانگین خسارت ناشی از سرمازدگی و یخ بندان در اغلب سال‌ها روی محصولات حساس باغی به ویژه درختان میوه معتدله مانند بادام، پسته و زرد آلو، در برخی از استانهای کشور تا بیش از 40 % برآورد می‌شود، در برخی از سال‌ها حتی کل محصول در یک منطقه نابود شده است.

وی افزود: سرمازدگی دیررس بهاره درختان معتدله زودگل مانند بادام و زردآلو از لحاظ اقتصادی از اهمیت  بالایی برخوردار هستند، وقوع یا عدم وقوع سرمازدگی درمیزان تولید آنها تاثیر چشمگیری ایجاد می‌کند. سرمای دیررس بهاره می‌تواند با تاثیر بر گرده افشانی گل‌ها و آسیب به اندام‌های گل‌ و میوه‌های جوان، خسارت شدیدی را بر عملکرد محصول تحمیل کند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به عوامل موثر در میزان و شدت خسارت سرمازدگی بهاره در درختان میوه، مطرح کرد: نوع گونه و رقم میوه یکی از عوامل موثر در این زمینه است، ارقام میوه زودگل و خود ناسازگار مثل درختان بـادام و زردآلو از زودگل‌ترین و حساس‌ترین درختان میوه به سرمای بهاره محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: مرحله رشدی و فنولوژیکی گیاه مثل شکوفه‌ها، گل‌های در حال تلقیح، میوه‌های جوان و جوانه‌ها حساس‌تر هستند، نوع پایه نیز در سرمازدگی اهمیت دارد که پایه‌های مقاوم یا پایه حساس به سرمازدگی وجود دارد، سن گیاه نیز موثر بوده و درختان خیلی جوان و خیلی پیر به سرمازدگی حساس‌تر هستند. سلامت، قدرت و بنیه درخت نیز حائز اهمیت است، در واقع درختان بیمار و آلوده به آفات یا در معرض تنش کم‌آبی و کمبود تغذیه به سرما حساس‌تر هستند.

راهکارهای مدیریت باغات برای کاهش خسارات سرمازدگی

رضوی با اشاره به راهکارهای مدیریت باغات برای کاهش خسارات سرمازدگی، گفت: مدیریت خاک و بهداشت کف باغ را باید جدی گرفت، خاک باید دارای ساختمانی به هم پیوسته و متراکم، مرطوب، عاری از علف هرز و گیاهان پوششی باشد. مبارزه با علف‌های هرز و گیاهان پوششی روی کف باغ، انجام آبیاری جهت مرطوب نگه داشتن خاک و جلوگیری از خشکی کامل خاک جهت استفاده از ظرفیت و قابلیت حرارتی آب در افزایش حرارت خاک از جمله اقدامات برای کاهش خسارات سرمازدگی است.

وی افزود: اجتناب از به هم زدن خاک، بیل زدن یا هر گونه عملیاتی که باعث پوکی خاک شود، پیش از زمستان یا در زمستان و پیش از رسیدن زمان یخ بندان در منطقه،‌ اجتناب از احداث باغ در گودی‌های زمین، تغذیه درخت و بالانس غذایی آن، تغذیه بهینه و متعادل درختان بر اساس آزمون خاک و برگ در طول فصل رشد درخت،    تامین تمامی عناصر میکرو و ماکرو با حفظ سلامتی، بهبود بنیه درخت، افزودن فسفر به زمین به روش چالکود با بهبود شرایط رشد مجدد در بهار، رشد گیاهان آسیب دیده از سرما را بهبود می‌دهد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری با تاکید بر    نقش عنصر منیزیم در افزایش مقاومت مرکبات به سرما، بیان داشت:    برخی از محققان حتی مصرف سدیم را در ایجاد مقاومت‌های بیشتر مؤثر می‌دانند. در مناطقی که خطر سرما، درختان و گیاهان را تهدید می‌کند، استفاده از کودهای ازته باید با احتیاط انجام شود. مصرف زیاد کودهای ازته پس از خسارت یخ بندان توسط باغداران بنیه درخت را ضعیف می‌کند، باعث افزایش حساسیت به سرما و کاهش عملکرد درختان می‌شود.

وی با اشاره به روش‌های ساده و ادوات کاربردی جهت حفاظت باغات در برابر سرمازدگی، گفت: وسایل گرم‌کننده باغ مانند بخاری باغی،    روش‌های آبیاری شامل آبیاری سطحی (غرقابی و شیاری، بارانی)، ماشین‌های مولد باد، سیستم چاهک معکوس، دستگاه‌های مولد مه و فوم، پوشاندن گیاه با پوشش‌های مخصوص یا مالچ، استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی در هواشناسی و سنسورهای هوشمند در محل، باد شکن‌ها و موانع از جمله مواردی هستند که از باغات در برابر سرمازدگی محافظت می‌کنند.

انتهای پیام/7540/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1099497